Немачки министар економије:
"Пропали преговори о ТТИП"
пише ФРЕНК ЏОРДАНС Асосијетид Прес |
Најновији ударац Обамином плану глобалне трговине стигао је од немачког вицеканцелара и министра економије Зигмара Габријела, који је рекао да у предовори између ЕУ и САД пропали, наводећи изостанак напретка у свим главним деловима дугогодишњих преговора. "Према мом мишљењу, преговори са САД су de facto пропали, чак иако нико то не жели отворено да призна" цитирао је ЗДФ министра, према писаном транскрипту интервијуа емитованог у недељу. "[Они] су пропали јер се ми Европљани нисмо желели да потчинимо америчким захтевима."
БЕРЛИН (АП) — Преговори о слободној трговини између Европске уније и Сједињених америчких држава су пропали, рекао је немачки министар економије у недељу, наводећи изостанак напретка у свим важним деловима дугогодишњих преговора.
И Вашингтон и Брисел су покушали да изгурају договор до краја године, без обзира на сумње неких држава чланица ЕУ око Трансатлантског трговинског и инвестиционог партнерства (ТТИП).
Зигмар Габријел, који је такође и немачки вицеканцелар, је упоредио ТТИП преговоре као неповољне са договором о слободној трговини склопљеним између 28 нација ЕУ и Канаде, који је - како је рекао - много коректнији за обе стране.
"Прем мом мишљењу, предовори са Сједињеним државама су фактички пропали, иако нико то не жели да призна" рекао је Габријел током састанка питања и одговора са грађанима Берлина.
Он је навео да у 14 рунди преговора, две стране се нису сагласиле ни у једном заједничком питању у 27 поглавља која су била предмет дискусије.
Габријел је оптужио Вашингтон да је био "љутит" због договора који је ЕУ постигла са Канадом, познатом као CETA, јер садржи елементе које САД нису желеле да виде у ТТИП.
"Ми не смемо да прихватимо америчке предлоге" рекао је Габријел, који је такође и вођа немачке Социјалдемокатске партије, странке левог центра.
Кристијан Виганд, гласоговорник Европске комисије, извршног тела ЕУ које води преговворе око ТТИП, је рекао у недељу да ова институција нема ни коментаре ни реакцију у овом трентку.
Габријелово министарство није директно укључено у преговоре са Вашингтоном, јер се трговински споразум преговара на нивоу ЕУ. Међуттим, ова изузетно критичка оцена од стране водећег званичника европске највеће економије ће, како се чини, да учини тежим даље преговоре извршног тела ЕУ и Обамине администрације.
Габријелови коментари су у супротности са коментарима канцелара Ангеле Меркел, која је рекла прошлог месеца да је ТТИП "апсолутно у европском интересу".
Опозиција споразуму о слободној трговини са САД је јака у Немачкој. Носиоци ове кампање су позвали на протесте широм Немачке против ових преговора и то 17. септембра - отприлике једну годину пред следеће немачке опште изборе. Popular opposition to a free trade agreement with the United States is strong in Germany.
Европски критичари ТТИП тврде да је споразум опасан и да би могао да претпостави интересе међународних корпорација интересима нација у којима оперишу и да снизе европске стандарде заштите радника и животне средине. Немачка, у којој је подршка ТТИП нагло опала токо протекле године, је доживела већи број народних протеста на којима се тражило да се ТТИП никада не уведе.
Скорашња истраживања, која је провео ЈуГов (YouGov) за Бертелсманову фондацију, показују да само 17 процената Немаца верује да је Трансатлантско трговинско и инвестиционо партнерство добра ствар, што је пад у односу на 55% забележених пре две године. [Коментар: Тајлер Дарден, Зеро Хеџ]
ШТА ЈЕ ТТИП?
Трансатлантско трговинско и инвестиционо партнерство (ТТИП) је крупан нови договор, преговаран иза затворених врата, између ЕУ и САД.
Коштаће најмање милион радних места, поткопаће наше највише чуване јавне сервисе, довешће до пропадања стандарда везаних за храну, животну средину и радну снагу и, по први пут ће да омогући америчким компанијама да судски утужују владе појединих држава (у овом коментару владу Велике Британије) пред специјалним судовима.
ТТИП је пропагиран као одговор на рецесију у Европи и САД са лажним обећањима економског раста и нових радних места.
Ипак, званична студија наручена на почетку преговора је израчунала да ће најмање милион људи да остане без посла у ЕУ и САД, као директан резултат ТТИП. Ови људи не би могли да нађу нове послове, имајући у виду рекордан ниво незапослености у већем делу Европе.
ТТИП није само ствар ЕУ и САД. Пеговарачи кажу да ће ТТИП да постави стандарде за сва будућа правила трговине и инвестиција широм света. Ово значи да ће ТТИП да прошири права транснационалнх компанија пеко и изнад потреба људи и планете, за увек.
Три стуба ТТИП
Дерегулација - ТТИП није уобичајени трговински споразум створен да смањи извозне царине. Са царинама које су већ минималне између ЕУ и САД, основни циљ ТТИП је да уклони прописе који стоје као "препреке" корпорацијској добити.
Међутим, те "препреке" су у стварности неки од највреднијих социјалних стандарда и очувања животне средине, као што су права радника, правила прехрамбене безбедности (укључујући и ГМО), прописи о коришћењу отровних хемикалија, закони о електронској приватности, па чак и заштитне мере у банкарству уведене да се предупреди понављање финансијске кризе из 2008.
Приватизација - ТТИП ће да подстакне корпорацијску добит отварајући јавне сервисе и државне уговоре за приватни сектор и да "закључа" приватизације које су се већ догодиле.
Компаније, каква је "Вирџин" су већ прузеле здравствену и социјалну заштиту Актом о здравственој и социјалној заштити из 2012. Здравствена служба је укључена у ТТИП и приватизација Националне здравствене службе (NHS) би била неповратна, ако би ово прошло. Исто важи и за образовање, водовод и сервисе за животну средину, као што значи и губљење сваке наде у ренационализацију железнице. Према ТТИП, приватизације остају за увек. [Ово се односи на Велику Британију, али има и шири контекст, посебно ако се види шта се дешава у Србији и без ТТИП уговора, где власти под притиском САД и корпорација већ спороводе увелико ову погубну политику - примедба ЛГ]
Корпорацијски судови - ТТИП ће да додели америчким компанијама нову моћ да туже сваку будућу владу пред корпорацијским судовима за губитак добити. Овај механизам решавања "спорова на релацији инвеститор - држава" (ISDS) прети да подрије већину основних принципа демократије, као што се види из неких ранијих случајева проистеклих из других споразума:
- Холанско предузеће Аchmea је успешно тужило нову владу Словачке због поништавања непопуларне приватизације у домену здравствене заштите.
- Канадска компанија TransCanada тужи САД за 15 милијарди долара за заустављање нафтовода у име климатских промена.
- Шведска компанија Vattenfall тужи немачку владу за 5 милијарди евра због одлуке да избаци нуклеарну енергију до 2022.
- Veolia тужи египатску владу за губитак добити као резултат владине одлуке да подигне минималне плате.
- Америчка компанија Lone Pine тужи Канаду због забране фраковања у Квебеку.
У исто време САД склапају Транспацифички трговински споразум (TPP) у циљу повећања свог утицаја на трговину у целом свету.
Ове намере САД су високо компатибилне са политиком Светске трговинске организације, која "промовише" слободну трговину без граница и ограничења, дајући корпорацијама очигледну предност којом ће да угуше националне економије неразвијених и земаља у развоју стављајући их у ропство.
[Извор: War on Want]
Ове намере САД су високо компатибилне са политиком Светске трговинске организације, која "промовише" слободну трговину без граница и ограничења, дајући корпорацијама очигледну предност којом ће да угуше националне економије неразвијених и земаља у развоју стављајући их у ропство.
Превод са енглеског ЛиманГерила
No comments:
Post a Comment