Предлог закона о обележавању ГМО
усвојен у америчком Конгресу.
Предлог је у августу постао Закон!
усвојен у америчком Конгресу.
Предлог је у августу постао Закон!
и превод са енглеског ЛиманГерила |
Амерички прописи о ГМО културама
Три америчке државне установе деле задатак регулисања генетички модификованих култура: Агенција за заштиту животне средине (EPA), Администрација за хлану и лекове (FDA), и Министарство пољопривреде (USDA). Свака од ових установа регулише трансгене културе са различитог становишта.
EPA регулише биопестициде, укључујући и Bt токсине, Савезним актом оинсектицидима, фунгицидима и родентицидима (FIFRA). Ако је култура генетички инжењерована тако да носи ген за Bt токсин, EPA захтева да произвођач потврди да је токсин безбедан за животну средину и спроводи анализу прехрамбене безбедности да би се утврдило да страни протеин не изазива алергијске реакције.
FDA је одговорна за регулисање безбедности ГМ култура које се користе у исхрани људи и животиња. Према политици установљеној 1992, FDA сматра већину ГМ култура "суштинским еквивалентом" не-ГМ култура. У овим случајевима, ГМ културе су означене као "Опште препознате као безбедне" у Савезном акту о храни, лековима и козметици (FFDCA) и одобрења пре пласмана на тржиште се не захтевају. Међутим, ако се догоди да инсертовање трансгена у прехрамбену биљну културу резултује у испољавању страног протеина, који се значајно разликује по структури, функцији, или квалитету од природног биљног протеина, те је потенцијално опасан по здравље људи, FDA има овлашћење да примени много строже одредбе FFDCA и тражи обавезно одобрење за такве додатке у храни, пре њиховог пласмана на тржиште, без обзира да ли су или не производи биотехнологије. [Source: fas.org]
Дакле, општи став САД је био да су ГМО "суштински еквиваленти" не-ГМ култура. Последично, никакво обележавање ГМО и производа од ГМО није потребно.
Међутим, изгледа да се овај став мења.....
Међутим, изгледа да се овај став мења.....
Спорни предлог закона о обележавању ГМО је прошао у Конгресу
Конгрес је месецима пролазио кроз агонију у вези питања шта да се уради са обележавањем генетички модификоване хране. Разне државе [мисли се на државе у оквиру САД, прим. ЛГ] су годинама водиле расправу о овом обележавању. Међутим, решавање овог питања је постало хитно 1. јула, када је Вермонт постао прва држава у земљи у којој се захтева обележавање ГМО у трговинама.
Многи произвођачи прехрамбених производа су осудили овај закон Вермнота, повлачећи своје производе са полица у тој држави и лобирајући у Конгресу да се овај закон заустави. Њихов највећи приговор је био да ако би државе доносиле свака своје националне законе о обележавању ГМО, то би довело до нефункционалне различитости локалних правила.
Сада се приближавамо некој врсти разрешења. Сенат је, 7. јула, изгласао са 63 према 30 предлог закона којим би предупредио државне законе, као што је закон у Вермонту и заменио их јединственим националним стандардом о ГМО обележавању. Представнички дом је, 14. јула, потврдио овај законски предлог са 306 гласова према 117.
Нови законски предлог садржи налог свим произвођачима хране да означе сваки ГМ састојак у својим производима. Међутим, ту постоји зачкољица: Компаније могу да поставе ознаку директно на амбалажу, или ако сматрају те ознаке превише провокативним, могу уместо тога да понуде означавање дигиталним QR кодом [бар код, прим. ЛГ] на паковању, па би потрошач морао да скенира код својим смартфоном да би добио информацију о ГМ састојцима, што ће мали број људи да уради.
Овај предлог закона треба још само да потпише председник Обама и Бела кућа је већ назначила да ће законски предлог да буде потписан, чиме постаје обавезујући законски акт.
Различите индустријске групације су задовољне овим законским предлогом Сената, јер елиминише збрку индивидуалних прописа америчких држава, али други на обема странама овог питања су незадовољни. Они који се залажу за обележавање сматрају да ће QR шифре најчешће да буду игнорисане и кажу да ће овим да се спрече могућности за строже захтеве за обележавање у будућности. Противници обележавања сматрају да је комплетно ово питање лудост, пошто постоје обимни научни докази да је ГМ храна Opponents of labeling, meanwhile, argue that the whole issue is ridiculous, given the ample science showing that GM foods безбедна у исхрани као и уобичајена храна. Размотримо ово мало ближе.
Шта законски предлог о обележавању ГМО у ствари регулише?
Законски предлог, који је резултат расправе вођене између сенатора Деби Стабенау [Sen. Debbie Stabenow (D-MI)] и сенатора Пата Робертса [Sen. Pat Roberts (R-KS)], укључује следеће одредбе:
- Сви произвођачи хране морају да означе да ли користе генетички модификоване састојке у производима које продају у трговинама.
- Међутим, те компаније имају избор: оне могу да поставе текстуалну или знаковну ознаку директно на паковање прехрамбеног производа, којим би упитили на постојање ГМ састојака. Као алтернатива им се омогућава коришћење дигиталног бар кода (QR code), који би потрошач морао да скенира својим смартфоном, ако жели да се информише о ГМ састојцима.
- Мање компаније имају и четврту могућност: понуду броја телефона или URL адресе на паковању, на којима би потрошач могао да добије више информација.
Сада да видимо шта се сматра "генетички инжењерованим" састојском? Е, ту ствари постају замршеније.
Сада да видимо шта се сматра "генетички инжењерованим" састојском? Е, ту ствари постају замршеније.
Шта се означава: Предлог закона дефинише да "биоинжењерство" укључује ону храну која садржи генетички материјал добијен помоћу техника рекомбинантне ДНК, односно поступком преношења гена из једног у други организам. Ове особине не настају спонтано у природи или поступком конвенционалног оплемењивања.
Теоријски, ово може да се примени на велики број производа. На крају крајева, 90 процената кукуруза и соје који се гаје у САД су генетички инжењеровани за отпорност на штетнике, толерантност на хербициде, или обе ове особине. Око 75 процената прерађене хране у нашим радњама, по правилу, садрже бар један састојак добијен од ГМ пољопривредних култура, као што је кукурузни сируп са виским садржајем фруктозе, или лецитин из соје.
Шта више, 90 процената сирева у Сједињеним државама је направљено помоћу генетички инжењерованог сиришта. (Научници ово чине да се сириште не би прикупљало са површинског слоја желудачног ткива телади). Постоји и мали број генетички модификованог воћа и поврћа, као што је папаја отпорна на болести.
Овим се указује да постоји извесна двосмисленост у тексту предлога закона. Он технички каже да храна мора да "садржи" модификовани генетички материјал, а не само да настаје од култура које су генетички модификоване. Зашто је ово важно? Зато што многа уља и заслађивачи који се добијају из ГМ биљака, не садрже специфично модификовану ДНК после поступка прераде. Противници законског предлога се сматрају да би ови састојци могли да буду изузети. Они који предлог закона подржавају, укључујући и Стабенау [Sen. Debbie Stabenow (D-MI)], кажу да неће да буду изузети. На крају, америчко Министарство за пољопривреду ће, по законском предлогу, да добије овлашћења да одлучује о овоме.
Шта је изузето: Законски предлог неће да тражи обележавање особина добијених The bill will not mandate labeling for any traits developed through РНК интерференцијом или едитовањем гена. Ове новије технике генетичког инжењеринга су нагло постале популарне јер не потпадају увек под постојеће прописе. (Узмимо пример белих шампињона чији је ген утишан помоћу CRISPR да би се спречило браоњење.) Министарство пољопривреде каже, међутим, да има овлашћење да тражи обележавање ове хране, ако сматра неопходним.
Законским предлогом се, такође, не захтева обележавање животиња одхрањених генетички модификованом храном (као што су соја или кукуруз). И искључује се храна коју служе у ресторанима.
Како је Вермонт натерао Конгрес да преузме обележавање ГМО?
Вермнот је, први у нацији, 2014., донео закон којим се захтева обележавање прехрамбених производа продаваних у трговинама, а који садрже ГМ састојке. Овај закон је ступио на снагу 1. јула 2016.
За разлику од законског предлога Сената, закон Вермнота изузима низ производа, укључујући сиреве и производе од меса. (Зачудо, сва прерађена храна која садржи и ГМ састојке и месо је изузета по закону Вермнота, тако да смрзнута пица са сиром се обележава, док пица са кобасицом се не обележава. Законским предлогом Сената се ова нелогичност исправља, али још увек остаје велики део прерађених прехрамбених производа.
Ово оставља избор произвођачима хране. Није једноставно да се праве посебне ознаке само за једну државу, па компаније могу или да ставе ГМО ознаке за целу САД, као што су одлучили General Mills и Campbell’s Soup, или могу да престану да продају производе у Вермонту.
Многе компаније су се одлучиле за ово друго, укључујући Кока колу и Пепси. Како наводе Northfield News, супермаркети Price Chopper у Вермонту кажу да више неће да нуде производе као што је воће компаније "Del Monte", неке производе компаније Hostess ... Sabra Hummus, неке производе Heinz Ketchup, Sage Valley орашчиће, храну Bob Evans, производе Louisiana Fish Fry, Sea Gold Seafood и неке производе Starbucks."
У међувремену групације као што је Grocery Manufacturers Association су лобирали у Конгресу да се заустави закон Вермонта.
Одједном, Конгрес више није могао да игнорише ову тему. У марту сенатор Робертс [Sen. Pat Roberts (R-KS)] је покушао да збрза законски предлог у Сенату. којим би се поништио закон Вермнота и обележавање поставило на добровољном основу у целој Америци. Овоме су се супротставили многи чланови Демократске странке и покушај је пропао. Тако је, од недавно, Робертс покушао, у кулоарима, да са Стабенау нађе неки компромис.
Нови законски предлог је некакав трули компромис. Постојаће један национални стандард и закон Вермонта ће да буде избегнут. Шта више, могућност употребе бар кода (digital QR code) даје шансу произвођачима да избегну упадљиву ознаку "садржи ГМО" на амбалажи, што би, како се многи плаше, ставило на стуб срама технологију која не носи никакву посебну опасност по јавно здравље. (Насупрот, многи од оних који подржавају обележавање ГМО се управо надају да ће тиме да се та технологија стави на стуб срама.)
Шта ће даље да се дешава?
Сада када је законски предлог прошао у Сенату и Представничком дому, стаје само да Бела кућа потписом од законског предлога учини законски акт. После тога, Министарство пољопривреде ће да ради са произвођачима прехрамбених производа на тачном дизајну како ознака на амбалажи, тако и бар коду (QR codes). Очекује се много лобирања око тих одлука, ако до тога дође. [Source: Vox]
Прве недеље августа председник Барак Хусеин Обама је потписао законски предлог и тиме га учинио законским актом!
Прве недеље августа председник Барак Хусеин Обама је потписао законски предлог и тиме га учинио законским актом!
No comments:
Post a Comment