Friday, September 2, 2016

МАЛИМ ИЗМЕНАМА ДО ВЕЛИКИХ МАНИПУЛАЦИЈА

Медијуми манипулишу јавношћу
малим изменама наслова!



Избор текстова
и коментари
ЛиманГерила

Да су медијуми важна полуга манипулације јавности, није никакав ни новост, а ни тајна. Овом манипулацијом се служе сви, мада се за њу најчешће прозива и оптужује она политичка снага, која је на власти. У тим играма се служи лажима, полуистинама, извртањем истине, као и комбинацијама свега тога. Ипак, најједноставније и најчешће коришћена је полупревара насловима чланака. Полази се од тога да је наслов први ниво информације и да је често потпуно довољан ономе ко летимично прелази преко текста информације. Ево и примера. Референдум о Дану Републике Српске у Републици Српској и однос руководства Републике Србије према овом најављеном општем изјашњавању.


Serbia's Leaders Refuse to Influence Bosnian Serbs

BELGRADE, Serbia — Serbia won't help persuade Bosnian Serbs to cancel a disputed referendum that has challenged the international community in Bosnia and fueled ethnic tensions more than two decades after the 1992-95 war, the Balkan country's leaders said Thursday.
President Tomislav Nikolic and Prime Minister Aleksandar Vucic said in a statement after meeting Bosnian Serb leaders that Belgrade doesn't support the controversial vote, but will still stand by Serbs in Bosnia and will in no way influence their policies.
Serbia retains strong influence on Serbs in Bosnia and there have been hopes it will join international efforts to avert the Sept. 25 referendum that asks residents of Bosnia's Republika Srpska whether they agree the annual day of the Serb mini-state should remain Jan. 9.
The issue has whipped nationalist tensions among the Bosniaks, Croats and Serbs in Bosnia which have been simmering following the war that left 100,000 people dead and millions homeless. Many fear this month's referendum is a test for a more serious one in 2018 — on independence from Bosnia.
The referendum also defies Bosnia's top court, dealing a blow to Bosnia's weak central institutions that were established by the 1995 U.S.-backed peace accords which also set up Serb and Muslim-Croat entities in Bosnia.
Officials have urged Vucic, a former nationalist who has claimed to have embraced pro-EU reforms, to influence Bosnian Serbs to abandon the referendum or postpone the balloting. Vucic's position on the issue is seen as a test of his proclaimed pro-EU policies.
"I will tell them what I think, but I will not try to pressure anyone," he said earlier Thursday. "Everyone is capable of making the decision within their authority."
In their statement, Vucic and Nikolic also sharply criticized Western policies in the Balkans, complaining of an alleged anti-Serb campaign in the region and a weak international response. There are fears that Belgrade could be shifting away from the West and toward Russia, its traditional ally.
Serbia, which supported the Bosnian Serb war effort during the conflict, is one of the signatories of the 1995 Dayton peace accords and key to maintaining peace in the still-volatile region.
Bosnian Serbs have sought to strengthen their own mini-state, undermining international efforts to turn Bosnia into a viable country that will one day join the EU.
An international body overseeing the implementation of the peace accords — the Peace Implementation Council — said earlier this week that the upcoming Bosnian Serb vote was "destabilizing ... and creating political tensions."
The body urged Bosnian Serbs not to hold it, while the Russian representative withdrew support for the statement, siding with the Serbs.
Kurt Bassuener, a Sarajevo-based political analyst at the Democratization Policy Council, described the Serb referendum as a challenge to the international community's authority in Bosnia and a risk to the country's stability.
"I think that this will end badly," Bassuener said. "I think that the potential for violence is real and we are not prepared to counter it."
Sabina Niksic in Sarajevo has contributed to this report. [By THE ASSOCIATED PRESS]

VUČIĆ: Nije ovo ONO vreme kada je Milošević uvodio sankcije Srbima preko Drine, BILI SMO I BIĆEMO UZ REPUBLIKU SRPSKU! Прочитајте цео текст ...


НОЖ У ЛЕЂА: Велика издаја, Николић и Вучић не подржавају референдум у Р. Српској

Београд -- Председник и премијер Србије разговарали са званичницима Републике Српске, нису им пружили подршку око референдума, али нису хтели ни да утичу на њихов став.
То се наводи у заједничкој изјави Томислава Николића и Александра Вучића објављеној након састанка у Председништву.
Како се наводи, државни врх Србије није пружио подршку, али „ни на који начин није желео да утиче на промену ставова легално изабраних политичара у Републици Српској поводом одржавања најављеног референдума“.
„Србија ће, без обзира на одређене разлике у виђењима ситуације у региону, увек подржати српски народ, грађане Републике Српске и њене институције“, наводи се.
Састанак председника Томислава Николића и премијера Вучића трајао је од 14:30 до 16 часова, а одржан је због ситуације настале пошто је Управни одбор Савета за примену мира у БиХ позвао власти РС да одустану од референдума о Дану РС.
„Основна тема разговора била је очување стабилности и мира у региону. Председник и премијер истакли су да је политика Србије поштовање територијалног интегритета БиХ, као и интегритета ентитета Републике Српске“, наводи се у саопштењу.
На састанку су били члан Председништва БиХ Младен Иванић, председник РС Милорад Додик, председница Владе РС Жељка Цвијановић и председник Српске демократске странке Младен Босић.
Српски премијер рекао је раније да не види сврху овог састанка, уз оцену да су политички лидери у РС „већ унапред донели своје одлуке“.
Управни одбор Савета за примену мира у БиХ позвао је у уторак РС да не одржи референдум о Дану Републике 9. јануару и поручио да неће толерисати било какво кршење Дејтонског споразума, укључујући и покушаје отцепљења.
Са ставом Савета није сагласна Русија.
Референдум о Дану РС најављен је за 25. септембар. [Извор: Бета]

Nikolić i Vučić nisu pružili podršku referendumu u RS

Predsednik i premijer Srbije, Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, saopštili su da nisu pružili podršku za održavanje referenduma u Republici Srpskoj (RS), ali ni na koji način nisu želeli da utiču na promenu političkih stavova legitimno izabranih političara u RS povodom održavanja referenduma.

Predstavnici RS razumeju stav Beograda

Predsednik predsednik RS Milorad Dodik, predsednica Vlade RS Željka Cvijanović, član Predsedništva BiH Mladen Ivanić i predsednik Srpske demokratske stranke Mladen Bosić rekli su novinarima, posle sastanka, da razumeju stav Srbije, da im je drago što su u Beogradu imali priliku da razgovaraju s predsednikom i premijerom, ali su ponovili da će referenduma u RS biti.
“Na nama je da procenimo opasnosti koje naše odluke mogu da da donesu. RS sve čini u skladu sa zakonima. RS je jedinstvena u pogledu da se odbrani Dan RS, i u tom pogledu će se nastaviti dalje”, rekao je Dodik. Na pitanje novinara da li će referendum biti održan, Dodik je odgovorio: "Ponosan sam na Srbiju". (Прочитајте цео текст...)


Три чланка о истом догађају. "Њујорк тајмс" насловљава "Српске вође одбијају да утичу на босанске Србе", чиме се упућује на одбијање сарадње са "међународном заједницом". 
Портал "Србин инфо" насловом "Нож у леђа: Велика издаја, Николић и Вучић не подржавају референдум у Републици Српској", потенцира да Председник и Премијер (председник Владе) не дају подршку Србима преко Дрине и тиме чине издају. 
СиЕнЕн-ова филијала на Балкану Н1 даје наслов "Николић и Вучић нису пружили подршку референдуму у РС", упућује на сарадњу руководства Републике Србије са "међународном заједницом", која такође "не подржава" (изузев уздржане Русије) референдум у РС. Уз то у поднаслову се даје веома важан "детаљ" да "Представници РС разумеју став Београда".
Све ово је само део истине, јер је други део изјаве да "нису желели да утичу на промену политичких ставова ставова легитимно изабраних политичара у РС...", баца сасвим друго светло на укупан догађај и став руководства Републике Србије. Посматрано кроз овај део информације, јасно је да је руководство Србије покушало да заузме "еластичан" став по овом питању, уз сасвим сигурне претходне "консултације" са руководством Републике Српске, које "разуме став Београда", што је вероватно по њиховој заједничкој процени најбоље решење у овој прилично шкакљивој ситуацији.
Према томе, да ли се ради о одбијању сарадње Београда са "међународном заједницом", издаји интереса Срба, Србије и РС и пуној сарадњи са "међународном" тј. западном "заједницом",  потпуној подршци РС (Информер), или нечем сасвим четвртом, читалац може да формира суд зависно од тога које "новине" чита и чије наслове гледа.
Од изјаве Додика "Поносан сам на Србију" (Н1), преко "Били смо и бићемо уз Републику Српску (Информер), до "Ножа у леђа" и "Велике издаје" (Србин инфо) дугачак је пут!
Посебно је индикативно што "Њујорк тајмс" подцртава да Србија не жели да сарађује, што значи да ни овако "еластичан" став није довољно добар за одређене кругове на Западу и не изузима Србију од припремане мете за неке њихове даље и будуће нападе на све што је српско.
Иако се каже и да је "објективно информисање један од стубова демократије", како се показије, независно, објективно и политички необојено новинарство је "само санак пусти" и нереално очекивање .
Где је онда та "демократија" за коју се "боримо", ако су јој стубови климави?
Па и ово зависи од тога које наслове читамо!

No comments:

Post a Comment